Pohybová metoda Pilates vznikla počátem 20. století, jejím tvůrcem je Josef Hubertus Pilates, narozený v r. 1880 v Německu. Její zakladatel v dětství trpěl astmatem, rachitidou a revmatickou horečkou, díky cílevědomému posilování těla i mysli se z něj stal všestranný sportovec. Studiem východních a západních způsobů dosažení harmonie fyzické a psychické stránky života dokázal vytvořit systém, který pomáhá tam, kde ostatní zklamalo.
Stojí za zmínku, že zpočátku svou metodu používal při tréninku členů policejního sboru a sportovců, během 1. světové války ji úspěšně uplatňoval a ověřil si její účinnost při léčení a rehabilitaci zraněných vojáků ve vojenském lazaretu. Ve dvacátých letech odjel do USA jako osobní trenér boxera Maxe Schmeelinga a v New Yorku založil první pilates studio. Záhy začali Pilatovu metodu využívat tanečníci, herci a postupně i širší veřejnost. O její účinnosti svědčí , že i po sto letech je stále oblíbená a rozšířená po celém světě a dokazuje, že cvičení se může věnovat opravdu každý.
J.H.Pilates zemřel v r. 1967, v jeho odkazu však dále pokračují jeho následovníci a spolupracovníci a rozvíjejí metodu podle současných poznatků.
Metoda pilates je jedním z nejúčinnějších fitness programů, které se do dnešní doby objevily. Je to vysoce efektivní systém cvičení, která se provádějí pomalu a přesně v souladu s hlubokým vědomým dýcháním a vysokou koncentrací mysli. Pohyby jsou plynulé a vláčné. Pilatův systém posiluje a protahuje všechny svaly v těle, ale prioritou je vybudování silného a stabilního středu těla jako základu každého pohybu. Proto je kladen důraz na aktivaci a posilování hlubokých stabilizačních svalů v oblasti břicha, zad, pánve. Díky Pilates možná objevíte svaly, o nichž jste dosud neměli ani tušení.
Pravidelným cvičením Pilates získáte vzpřímenější držení těla, trénované svaly, pěkně vytvarovanou postavu a ladnější pohyby, odbouráte bolesti zad, zlepšíte pohyblivost kloubů, koordinaci a stabilitu. A protože se během cvičení budete plně koncentrovat na své tělo, správné dýchání a přesné provedení cviků, nebude mít váš mozek čas zabývat se každodenními starostmi a problémy, což uvolňuje a odbourává stres - a vy se budete po cvičení cítit svěží a odpočatí.
Pilates má pověst šetrného cvičení, pokud se však domníváte, že se při něm nebudete muset namáhat, velmi se mýlíte. Každý Pilatův cvik zapojí celé tělo – na rozdíl od klasického posilování se touto metodou netrénují jednotlivé svaly izolovaně, musíte naopak do cvičení zapojit veškerou sílu a koncentraci. Pohyby jsou však klidné a kontrolované, intenzita, tempo cvičení a rozsah pohybů se řídí fyzickými možnostmi a kondicí cvičícího, každý cvik má množství modifikací. Cvičení je proto vhodné pro každého – ženy, muže i děti, bez omezení věku.
Mnozí lékaři doporučují Pilates jako pokračování rehabilitace. Pilates je také skvělým doplňkem k jednostranně zaměřeným sportům nebo k jednostranně zatěžující práci. Výborný je pro těhotné a po porodu, účinně působí jako prevence inkontinence, osteoporózy, svalových blokád a dalších nepříjemných zdravotních obtíží.
Šest základních principů Pilates:
- dýchání (laterární dýchání , hluboké, rytmické )
- střed těla (aktivace stabilizačních svalů trupu v průběhu celého pohybu)
- plynulost pohybů (žádné trhané, nahodilé nebo prudké pohyby)
- kontrola (vědomý, řízený pohyb)
- přesnost (kvalita provedení má přednost před množstvím opakování)
- koncentrace (plné soustředění na průběh pohybu)
Cvičí se v rytmu vlastního dechu, instruktor udává rámcové tempo, které si však každý může uzpůsobit podle svého pocitu. Důležité totiž není množství nebo rychlost cviků, ale jejich kvalitní provedení a soustředění se na zapojení správných svalů. Důležité je nikdy necvičit přes vlastní rozsah pohybu nebo přes bolest. Nesoutěžíme s nikým kdo víc, dál nebo rychleji, není účelné porovnávat svůj momentální výkon s kýmkoli jiným, cvičíme pro sebe, podle svých momentálních možností - ale buďte si jisti, že i ten nejmenší a navenek málo patrný pohyb, pokud je správně provedený, přináší velký užitek Vašemu tělu. Po nějaké době pravidelného cvičení se pak i tyto zdánlivě malé pohyby projeví navenek v lepším držení těla, pevnějších svalech, pružnějších kloubech a celkově lepším pocitu ze sebe sama.
Cvičení Pilates neprobíhá v rytmu hlasité rytmické hudby jako některé jiné sporty. Pokud se v lekcích přidává hudební doprovod, jedná se o melodickou nepříliš hlasitou hudbu pro vytvoření příjemnějšího pocitu cvičících, nikoli pro udávání rytmu cvičení.
Co získám cvičením Pilates?
Díky cvičení Pilates můžete získat: efektivní posílení břišních a zádových svalů, pěkné zformování celého těla, aktivaci důležitých hlubokých svalů, správné a vzpřímené držení těla, prevenci boletí zad a natažení svalů, lepší výkonnost i v jiných druzích sportů, odbourání stresu, fyzické i psychické uvolnění
Jak brzy mohu čekat výsledky ?
Samozřejmě zázraky se ani zde nedějí ze dne na den. Pokud si zajdete zacvičit 1 – 2 x do měsíce, když se Vám to zrovna hodí, sice se příjemně protáhnete, ale žádný větší efekt nemůžete čekat.
Je třeba cvičit pravidelně, minimálně 1x týdně, optimálně 2–3 x týdně. Nemusí to být pokaždé celá hodina, i 15 minut cvičení obden přináší pozitivní výsledky, třebaže pomaleji. Možností je například 1x týdně hodinové cvičení v pilates studiu a 2x kratší procvičení doma podle Vašich časových možností. Zkrácený program pro domácí cvičení Vám jistě Váš instruktor rád pomůže sestavit.
Sám Pilates říkal: po 10 lekcích pocítíte změnu, po 20 lekcích změnu uvidíte a po 30 lekcích budete mít jiné tělo. To je třeba brát jako určitou nadsázku, záleží na správném provádění a intenzitě cvičení a také na Vašich fyzických dispozicích, ale již po prvním cvičení byste měli cítit příjemné protažení a uvolnění.
Jak začít ?
Pokud dosud nemáte s Pilates žádné zkušenosti, musíte nejdříve zvládnout základní principy cvičení, bez kterých by Vaše úsilí nebylo účinné. Je proto vhodné začít cvičit pod vedením vyškoleného instruktora, např. ve skupinových lekcích pro začátečníky. S pokročilejšími zkušenostmi můžete cvičit i doma, např. podle DVD. V případě zdravotních problémů nebo těhotenství je vhodné předem se poradit s lékařem. A pokud Vám cokoli není jasné, nebojte se zeptat.
Cvičení Pilates v těhotenství :
Jedná se o klasické cviky Pilates upravené pro toto období, cvičí se ve volnějším tempu, důraz je kladen spíše na protažení a uvolnění, nácvik správného dýchání, procvičení svalů pánevního dna, zádových svalů. Výběr cviků závisí i na stupni těhotenství , cílem je hlavně dobrý pocit nastávajících maminek, zmírnění bolestí zad a dolních končetin, udržení namáhaných svalů v oblasti břicha a pánve v dobré kondici pro náročnou práci, kterou porod bezesporu je.
Svůj záměr cvičit Pilates v období těhotenství konzultujte prosím se svým gynekologem.